نکات کلیدی در انبار

شروع موضوع توسط lemonn ‏May 21, 2018 در انجمن بحث و گفتگو

 1. lemonn

  lemonn Well-Known Member Registered

  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 18, 2018
  ارسال ها:
  66
  Ratings:
  +1 / 0 / -0
  انبار در اقتصاد کشور ما اهمیت فراوانی دارد و امروزه با توجه به ارزش بالای زمین دیگر شما نمی‌توانید انبار و یا فروشگاهی را بیابید که مجهز به قفسه‌ بندی نباشد، زیرا درصد قابل توجهی از دارائی‌های سازمان‌ها در انبار آن‌ها انباشته‌شده است.

  همچنین اداره انبارها سخت و پرهزینه است و با توجه به در اختیار داشتن مقدار فضای کم و کوچک که برای سازمان‌دهی و ترتیب دادن وجود دارد، قفسه ‌بندی و نظم دهی به اجسام و کالاهای مورد انبارش بسیار مهم است. سازمانها درصددند تا بهترین روش را که متضمن حداقل هزینه باشد را معین نمایند و در این راستا از سامانه‌های نگهداری و قفسه ‌بندی مواد و کالا، بهره‌ای شایان می‌برند، در این بین انتخاب قفسه‌بندی متناسب با مکان و اجسامی که قرار است بر روی قفسه‌ها قرار گیرد با توجه و متناسب با مکان و فضا نیاز به متخصصین این فن را ایجاب می‌نماید. چراکه زمان و هزینه و شرایط نگهداری از عناصر اصلی تصمیم‌گیری بشمار می‌رود.

  با پیشرفت سامانه‌های قفسه ‌بندی و نگهداری کالا تحولی در صنعت قفسه ‌بندی ایجادشده که با توجه به نیاز مجموعه‌ها و سازمان‌ها به کار گرفته می‌شود.

  نکات مهم در طراحی انبار و قفسه ‌بندی:

  - در قفسه ‌بندی بهتر است اقلامی که استفاده متعدد دارد و یا حجیم و سنگین هستند در طبقات پایین‌تر چیده شوند.

  - از حداکثر ارتفاع انبار استفاده به عمل آید.

  - قابل‌دسترس بودن به همه مواد و کالا وجود داشته باشد.

  - حداکثر استفاده از نیروی انسانی موجود و امکانات جهت جابجایی مواد و کالا به عمل آید.

  - نوع قفسه ‌بندی باید متناسب با شرایط انبار مانند وضع طبیعی هوا، درجه حرارت و برودت و بر اساس طبیعت اجناس و نوع کالا که در آن‌ها قرار داده می‌شود مانند ابعاد و وزن و نحوه بارگذاری مانند مکانیزه، لیفتراک، پالت تراک باشد تا سبب کندی در تحویل اجناس نگردد و همچنین محل عبور و مرور برای کارکنان انبار هموار باشد.

  نکات مهم انبار ازلحاظ حفاظتی:

  - در انبارها باید مسائل ایمنی رعایت شده باشد و کارکنان آموزش‌های لازم را دیده باشند تا در هنگام بروز خطر بتوانند از وسایلی که در انبار وجود دارد مانند انواع کپسول‌های اطفای حریق و تجهیزاتی از قبیل لوله‌کشی آب با فشارقوی استفاده کنند.

  - کالا و مواد در انبار باید طوری روی‌هم چیدمان شوند که در اثر ارتفاع زیاد سقوط نکرده و زیان‌های مالی و خطرات جانی دربر نداشته باشند.

  - برای چیدمان و یا جابجایی کالا و مواد می‌بایست از وسایل موردنیاز استفاده کرد، استفاده از لیفتراک عمدتاً باید باوجود پالت در زیر اقلام استفاده شود.

  - بهترین روش این است که کالا و مواد قرارگرفته در طبقات بالاتر از اقلام سبک‌تر انتخاب‌شده باشند و وسیله جابجایی مورداستفاده با توجه به شرایط طبقات قفسه ‌بندی در انبار استفاده گردد.

  نکات مهم در تجهیز انبار:

  عواملی که برای تعیین محل قرار دادن کالا در انبار مؤثر است امکانات و تجهیزات موجود در انبار است. این تجهیزات شامل وسایل حمل‌ونقل داخل انبار از قبیل لیفتراک، جک پالت و یا جرثقیل بوده و وسایل موردنیاز برای نگهداری کالا از قبیل پالت، انواع باکس پالت، انواع قفسه و غیره می‌باشند.